Prof. Tirole převzal na VŠE čestný doktorát

Profesor Jean Tirole převzal 22. června 2022 na Vysoké škole ekonomické v Praze čestný doktorát, přičemž Eventové centrum VŠE bylo hlavním organizátorem této akce.

Profesor Tirole je celosvětově uznávaný odborník zabývající se problematikou teorií průmyslových organizací, teorií her, regulací, financí, makroekonomie, bankovnictví a v neposlední řadě také behaviorální ekonomií. Za výzkum zaměřený na analýzy tržní síly a regulace velkých společností mu byla v roce 2014 udělena Nobelova cena za ekonomii. Dále je Profesor Jean Tirole čestným prezidentem nadace JJ Laffont-Toulouse na School of Economics (TSE) a vědeckým ředitelem výzkumného ústavu TSE-Partnership. Jako hostující profesor působí na Massachusetts Institute of Technology (MIT). Profesor Jean Tirole publikoval více než dvě stě článků ve špičkových mezinárodních časopisech a je autorem dvanácti monografií. Jeho nejnovější kniha s názvem Economics for the Common Good vyšla v angličtině v roce 2017. Tato odborná publikace je volně prodejná a byla přeložena do mnoha jazyků. Prof. Jean Tirole získal řadu mezinárodních ocenění, včetně zlaté medaile CNRS (Francouzského národního centra pro vědecký výzkum).

Čestný doktorát uděluje VŠE zvláště významným představitelům české a světové vědy a praxe, zejména pak ekonomické. O udělení čestného titulu „Doctor oeconomiae honoris causa“ profesoru Tirolovi rozhodla Vědecká rada VŠE na návrh Vědecké rady Fakulty mezinárodních vztahů.